Inšpektorat za delo v zadnjem času preverja obstoj elaborata eksplozijske ogroženosti.
Kdaj je potrebno izvajati ukrepe protieksplozijske zaščite?
Na podlagi Pravilnika o protieksplozijski zaščiti (19. člen): »za izvajanje obveznosti (predpisanih v 15. členu tega pravilnika)«, mora delodajalec zagotoviti elaborat eksplozijske ogroženosti, ki se redno usklajuje z dejanskim stanjem.
Ukrepe protieksplozijske zaščite je potrebno izvajati, kadar v delovnih procesih obstaja možnost tvorbe eksplozijske zmesi. Eksplozijsko zmes lahko tvorijo:
-
hlapi vnetljivih tekočin oz. plinov pomešanih z zrakom
-
gorljiv prah pomešan z zrakom.
V kolikor se v procesih uporabljajo vnetljive tekočine, plini ali gorljiv prah oz. v kolikor pri procesih nastaja gorljiv prah, je potrebno izvajati ukrepe protieksplozijske zaščite.
Primer: Kaj predstavlja nevarnost za tvorbo eksplozijske zmesi?
|
o Uporaba vnetljivih tekočin (npr. barv, lakov, redčil) – lakirnice, lakirne komore itd.
o Nanašanje premaznih sredstev s pištolo (brizganje); predstavlja nevarnost tudi pri večini premaznih sredstev na vodni osnovi.
o Prah, ki nastaja pri obdelavi lesa (odsesovalni sistemi, silosi, filtri) – lesnopredelovalna industrija.
|
Delodajalec je dolžan oceniti tveganja, ki izhajajo iz eksplozivnih atmosfer pri napravah, uporabljenih
snoveh, postopkih in njihovih morebitnih medsebojnih vplivov vsaj z upoštevanjem verjetnosti nastanka eksplozivnih atmosfer in njihovega trajanja, verjetnosti, da bodo viri vžiga (vključno z elektrostatično razelektritvijo) prisotni, aktivni in učinkoviti in velikosti predvidenih učinkov eksplozij.
Delodajalec mora razvrstiti prostore, v katerih lahko nastanejo eksplozivne atmosfere (eksplozijsko ogrožene prostore), na cone eksplozijske nevarnosti. Cone eksplozijske nevarnosti morajo biti določene v elaboratu eksplozijske ogroženosti.
To je dokument, ki ga je potrebno sestaviti pred začetkom dela ter znova pregledati in popraviti, kadar se pojavijo bistvene spremembe.
V načelu pa sam elaborat eksplozijske ogroženosti ne zadošča, saj ga moramo dati oz. poskrbeti za njegovo preverjanje s strani pooblaščene inštitucije (samo nekaj podjetji v Sloveniji), ki izda certifikat o ustreznosti elaborata.
Več informacij je objavljenih v Priročniku za lesarje: http://prirocnik.lesarji.si/prirocnik/varstvo-pred-pozarom/protieksplozijska-zascita
V splošnem stvari veljajo tudi pri drugih dejavnostih, pri katerih obstaja možnost tvorbe eksplozijske zmesi in s tem eksplozijske ogroženosti.
|