Kadrovske štipendije – zanesljiva pot do bodočega kadra


Kadrovske štipendije so mehanizem, ki dijakom in študentom omogoča pridobitev ustrezne izobrazbe ter hkrati prve zaposlitve. Delodajalci jih dodeljujejo na podlagi svojih poslovnih potreb, kar prispeva k boljši usklajenosti ponudbe in povpraševanja na trgu dela.

Za štipendista kadrovska štipendija pomeni prvi stik s podjetjem in priložnost za pridobitev dragocenih delovnih izkušenj že med izobraževanjem. Tako se že v času šolanja gradi povezava med študenti in delodajalci, ki si na ta način zagotovijo perspektiven in usposobljen kader. Večina kadrovskih štipendij poleg uspešnega zaključka izobraževanja namreč vključuje tudi obveznost zaposlitve pri štipenditorju. Natančne pravice in obveznosti obeh strank se določijo v pogodbi o štipendiranju, ki lahko zajema tudi dodatne obveznosti, kot so obvezna praksa med počitnicami ali diplomska naloga, povezana z delovanjem podjetja.

Postopek podelitve kadrovske štipendije

1) Štipenditor najprej Javnemu štipendijskemu, razvojnemu, invalidskemu in preživninskemu skladu Republike Slovenije sporoči svojo potrebo po kadrovskem štipendistu (npr. da išče strojnega tehnika). To naredi preko Izmenjevalnice. V primeru, da je kandidat že znan, ob prijavi potrebe izbere, da ne želi javne objave.

2) Nato s štipendistom podpiše pogodbo o štipendiranju, ki jo štipenditor sestavi sam, in na podlagi te pogodbe izplačuje kadrovsko štipendijo. Če bi se štipenditor želel prijaviti na razpis za sofinanciranje kadrovskih štipendij (kar pa trenutno ni mogoče), mora pogodba o štipendiranju ustrezati zakonskim določbam. Zakon o štipendiranju namreč ureja samo kadrovske štipendije, ki so sofinancirane s strani države. Če se delodajalec na sofinanciranje ne prijavi, potem glede pogodbe o štipendiranju ni nobenih omejitev.

3) Nato štipenditor vsako leto poroča javnemu skladu, komu dejansko izplačuje kadrovsko štipendijo. To naredi preko Modula za poročanje, vse informacije o poročanju pa lahko najdete tukaj. Rok za poročanje je do 31. decembra za tekoče šolsko/študijsko leto.

Višina in obdavčitev kadrovske štipendije

Zakon o štipendiranju ne postavlja nikakršnih omejitev glede višine štipendije, če gre za štipendijo, ki ni sofinancirana s strani države. Višino štipendije v takem primeru določa delodajalec sam, na podlagi svojih notranjih aktov, ki urejajo štipendiranje (če take akte ima).

Štipendije sodijo med druge dohodke po Zakonu o dohodnini. V večini primerov so za učence, dijake in študente, ki se izobražujejo po programih za pridobitev izobrazbe po predpisih, ki urejajo osnovno, srednje ali visoko šolstvo, neobdavčene do zneska minimalne plače ali celo v celoti oproščene plačila dohodnine.

Znesek kadrovske štipendije (kamor sodijo vsa povračila stroškov, ki so povezana s študijem) se ne všteva v davčno osnovo, in sicer:

  • za študij v Sloveniji do višine minimalne plače
  • za študij v tujini do višine minimalne plače, povečane za 60 %

Nad temi zneski so štipendije obdavčene kot drug dohodek. Več o tem na spletni strani FURS.

Kmalu rok za poročanje o kadrovskih štipendijah

Vsi štipenditorji v Sloveniji morajo skladu vsako leto redno poročati o vseh štipendijah, ki jih izplačujejo. Zakonski rok za poročanje za šolsko oziroma študijsko leto 2024/2025 je najkasneje do 31. decembra 2024. Poročati morajo podjetja, podjetniki, občine, izobraževalne ustanove, fundacije, društva in vse druge pravne osebe, ki imajo v šolskem oziroma študijskem letu 2024/2025 vsaj enega štipendista. Poročanje se izvaja preko spletne aplikacije. Za dostop je potreben certifikat, vezan na pravno osebo.

Pripravila: Anja Žagar, SPOT Svetovanje Osrednjeslovenska

Viri:

  1. Kadrovske štipendije, https://www.srips-rs.si/stipendije/kadrovske-stipendije (11. september 2024).
  2. Kadrovske štipendije, https://www.gov.si/teme/kadrovske-stipendije/ (12. september 2024).
  3. Izmenjevalnica, https://www.srips-rs.si/stipendije/izmenjevalnica (12. september 2024).
  4. Prejemam štipendijo, https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogodki_prebivalci/prejemam_stipendijo (12. september 2024).
  5. Zakon o štipendiranju, https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO6571 (11. september 2024).
  6. Pravilnik o sofinanciranju kadrovskih štipendij, https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=PRAV12116 (12. september 2024).